Strona główna/Pozostała działalność/Wydawnictwa/Zarys dziejów cmentarza przy zabytkowym kościele w Bełku

Zarys dziejów cmentarza przy zabytkowym kościele w Bełku

Okładka książki pod tytułem Zarys dziejów cmentarza przy zabytkowym kościele w Bełku (źródło: Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku)W czerwcu 2021 r. Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku udostępniło do sprzedaży 31 Zeszyt Rybnicki pod tytułem "Zarys dziejów cmentarza przy zabytkowym kościele w Bełku", ktory w całości został poświęcony zabytkowemu cmentarzowi i kościołowi w Bełku.

Publikacja jest pokłosiem konferencji popularnonaukowej pod tytułem "Kościół - cmentarz - nasze dziedzictwo" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk w dniu 26 października 2019 r. w zabytkowym kościele pw. św. Marii Magdaleny w Bełku. Konferencja stanowiła podsumowanie projektu „Cmentarz przy zabytkowym kościele z XVIII w. - nasze wspólne dziedzictwo”.

Spis treści publikacji

  • Bogdan Kloch, Wstęp,
  • ks. Konrad Opitek, Warto zatrzymać się w Bełku,
  • Bogdan Kloch, Cmentarz w przestrzeni cywilizacji chrześcijańskiej dawnych wieków,
  • Michał Stokłosa, Cmentarz przy zabytkowym kościele z XVIII w. - nasze wspólne dziedzictwo,
  • Ewa Caban, Złamany kwiat - symbolika nagrobna na przykładzie starego cmentarza w Bełku,
  • Irena Kontny, Drewniana świątynia w Bełku, jej wystrój i wyposażenie,
  • Adrian Poloczek, Prace konserwatorskie przy polichromii wnętrza kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Bełku jako ostatni etap prac remontowo-budowalnych przy obiekcie,
  • Anna Grabowska-Rogus, Walory edukacyjne lokalnych miejsc pamięci na przykładzie cmentarza przy zabytkowym kościele w Bełku (przykładowy konspekt lekcji).

Wstęp, dr Bogdan Kloch, Dyrektor Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku

Szanowni czytelnicy, nasz kolejny „Zeszyt Rybnicki” nr 31 po raz pierwszy jest poświęcony zagadnieniom odnoszącym się do terenu powiatu rybnickiego i gminy Czerwionka-Leszczyny. To niewątpliwie dla nas nowe, ważne doświadczenie. W ten sposób staramy się szerzej nawiązać współpracę z ościennymi terenami, powiązanymi z Rybnikiem. Bełk w tej przestrzeni stanowi ciekawy przykład. Sołectwo, znajdujące się w obszarze współczesnego miasta Czerwionka-Leszczyny położonego w rybnickim powiecie ziemskim, cechuje w skali tego obszaru unikatowy, i niestety powoli odchodzący w przeszłość kompleks obiektów - stanowiących główną oś funkcjonowania społeczności wiejskiej. Sąsiadujące zabudowania: dwór - siedziba właścicieli majątku (nieistniejący), dawna szkoła oraz kościół parafialny wraz z otaczającym go cmentarzem to świadectwa przeszłości materialnej tej średniowiecznej u swej genezy wioski. Ostatni składnik tego kompleksu w postaci otoczonego murem cmentarza, był tematem spotkania popularno-naukowego we wnętrzu zabytkowego kościoła, stojącego w centralnej części nekropolii, co miało miejsce jesienią 2019 roku. W ramach spotkania, zaprezentowano wystąpienia poświęcone tak ogólnej tematyce poświęconej cmentarzom jako obiektom dziedzictwa, jak i skupione na specyfice cmentarza bełkowskiego. Spotkanie nie było przypadkowe. Poprzedziła je akcja porządkowania i inwentaryzacji cmentarza, przeprowadzona przez społeczników - pasjonatów skupionych w Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, w ramach realizacji projektu „Cmentarz przy zabytkowym kościele z XVIII w. - nasze wspólne dziedzictwo”, co skrupulatnie zostało odnotowanie w trakcie wspomnianej konferencji. Miło nam zatem oddać do rąk czytelników publikację będącą efektem końcowym tego przedsięwzięcia, a wszystkim zaangażowanym w ten projekt składam serdeczne podziękowania.

do góry