Odpust parafialny
Od pokoleń mieszkańców Bełku corocznie łączy uroczystość odpustowa związana ze świętem patronalnym naszej parafii.
Obecnie, wraz z wybudowaniem nowego kościoła, przypada on na dzień 30 maja, w którym opiekun naszej parafii św. Jan Sarkander zostaje wspomniany w liturgii. Zwyczajowo huczne święto wspólnota parafialna celebruje w niedzielę nastepującą po tym dniu. Dzień ten jest okazją do uzyskania odpustu, czyli całkowitego lub częściowego odpuszczenia grzechów. I chociaż to właśnie duchowy wymiar tej uroczystości jest najważniejszy, nie zapominajmy o ludowych tradycjach związanych z jej celebrowaniem.
Świętu religijnemu zazwyczaj towarzyszy swoisty festyn z licznymi kramami i straganami. Priorytetem w tym dniu staje się rodzinne wyjście "na budy". Parafianie mają okazję nabyć nie tylko rozmaite bibeloty i zabawki, ale takze lokalne, tradycyjne wyroby cukiernicze. Odpust stwarza również okazję do zaproszenia krewnych i zjedzenia uroczystego obiadu. Dzisiaj wiele z tych tradycji zanika, więc warto przypomnieć historię odpustów parafialnych.
Nie zapominajmy o naszym drugim, zabytkowym kościele i jej patronce św. Marii Magdaleny. Dawne bełkowskie odpusty obchodzono w drugiej połowie lipca.
Opracowała: Anna Grabowska-Rogus