Matki Boskiej Jagodnej
Dawniej 2 lipca w Kościele katolickim obchodzone było Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Wprowadzili je franciszkanie w 1263 roku na prośbę św. Bonawentury, zaś w 1389 roku zostało przyjęte w całym Kościele. Najprawdopodobniej korzenie tej uroczystości wywodzą się z przedchrześcijańskiego święta płodności.
W tradycji ludowej obchodzone jest jako uroczystość Matki Boskiej Jagodnej. Zgodnie z ludowym przekazem brzemienna Maryja, aby móc spotkać się ze swoją krewną Elżbietą, przemierzała samotnie lasy i pustkowia. W drodze żywić się miała tylko zebranymi jagodami. Dlatego tradycja ludowa zabraniała w tym dniu zrywania i spożywania owoców leśnych i ogrodowych, między innymi jagód, poziomek, wiśni, malin, agrestu, porzeczek. Tak narodziła się Matka Boska Jagodna, która stała się opiekunką matek i ciężarnych, także tych, które utraciły dziecko lub miały problemy z donoszeniem ciąży. Kobiety wierzyły, że za jej wstawiennictwem odejdzie od nich zły omen i wydadzą na świat zdrowe i silne potomstwo.
Oba święta celebrowano jednocześnie aż do 1969 roku. Wtedy obchody Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w kalendarzu liturgicznym zostały przesunięte na dzień 31 maja, natomiast święto Matki Bożej Jagodnej obchodzi się 2 lipca.
Opracowała: Anna Grabowska-Rogus